آپنه خواب چیست?آیا خروپف در خواب خطرناک است

آیا خروپف در خواب خطرناک است؟

آیا خروپف در خواب خطرناک است؟ این سوالی است که برخی از آن به آسانی می گذرند. بله، خروپف درخواب می تواند خطرناک باشد.آپنه خواب یک اختلال خواب شایع است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری با مکث در تنفس یا تنفس های کم عمق و ایجاد سرو صدای ناهنجار در طول خواب مشخص می شود که منجر به تکه تکه شدن و اختلال در الگوهای خواب می شود. هدف این مقاله ارائه یک درک جامع از آپنه خواب، علائم، علل و خطرات احتمالی آن است. علاوه بر این، گزینه های درمانی مختلف موجود برای مدیریت آپنه خواب را بررسی می کند و ارتباط بین خروپف و این اختلال خواب را روشن می کند. با رد افسانه ها و ترویج عادات خواب سالم، ما امیدواریم که آگاهی را در مورد آپنه خواب افزایش دهیم و به افراد آسیب دیده کمک کنیم تا راه های موثری برای درمان این اختلال پیدا کنند.

افراد مبتلا به آپنه خواب به معنای واقعی کلمه می توانند ده ها، اگر نه صدها بار، در طول شب بدون اینکه متوجه شوند از خواب بیدار شوند و در طول روز آنها را خسته کنند.

  یکی دیگر از روش های درمان جراحی برای خروپف، برداشتن لوزه است که برداشتن لوزه های ملتهب و بزرگ شده است.

علاوه بر این، خروپف مزمن اغلب با آپنه خواب همراه است، یک اختلال جدی که با وقفه های مکرر در تنفس در طول خواب مشخص می شود.

آپنه خواب چیست

 آپنه خواب مانند آن مزاحم همیشگی است که همواره خواب شما را قطع می کند. این یک اختلال خواب است که با وقفه در تنفس یا نفس های کم عمق در طول خواب مشخص می شود. این وقفه ها می تواند از چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد و می تواند چندین بار در طول شب اتفاق بیفتد. در نتیجه، افراد مبتلا به آپنه خواب اغلب خواب بی کیفیتی را تجربه می کنند و ممکن است در طول روز احساس خستگی و گیجی کنند. ممکن است افراد دچار آپنه خواب بارها با احساس خفگی در زمان خواب بیدار شوند.

انواع آپنه خواب

انواع آپنه خواب به چند صورت متفاوت وجود دارد. دو نوع شایع آن آپنه انسدادی خواب (OSA) و آپنه خواب مرکزی (CSA) هستند. OSA زمانی اتفاق می‌افتد که عضلات گلو شل می‌شوند و راه هوایی شما را مسدود می‌کنند و باعث ایجاد وقفه‌های تنفسی مزاحم می‌شوند. از سوی دیگر، CSA کمی متفاوت است و زمانی اتفاق می‌افتد که مغز سیگنال‌های مناسبی را به ماهیچه‌هایی که تنفس شما را کنترل می‌کنند ارسال نمی‌کند. نوع سومی به نام سندرم آپنه خواب پیچیده نیز وجود دارد که ترکیبی از OSA و CSA است. این مانند یک مجموعه  از مشکلات خواب است.

علائم اصلی آپنه خواب 

 

اگر مشکوک هستید که دچار به آپنه خواب هستید، مهم است که علائم اصلی مشخص کننده را بشناسید، مانند دیدن یک اسب شاخدار در یک خیابان شلوغ.

علائم اغلب شامل:

  • خروپف بلند
  • نفس نفس زدن یا خفگی در هنگام خواب
  • سردرد صبحگاهی
  • خواب آلودگی در طول روز
  • مشکل در تمرکز
  • بیدار شدن با گلو خشک یا گلودرد

را به عنوان علائم شایع آپنه خواب می توان ذکر کرد. اگر متوجه شدید که هر یک یا چند عدد از این علائم را دارید بهتر است در اولین فرصت با شماره تلفن مرکز درمان خروپف ارتباط برقرار کنید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که اقدام به درمان این اختلال خواب آزاردهنده  کنید. اگر سوالاتی در مورد قیمت درمان خروپف با لیزر دارید میتوانید بصورت برخط تمامی سوالات خود را مطرح نمایید.

علل بالقوه و عوامل خطرآفرین آپنه خواب

 آپنه خواب تبعیض قائل نمی شود – می تواند بر سلاکت و آرامش هر فردی، جوان یا پیر، لاغر یا چاق تأثیر بگذارد. با این حال، چند عامل وجود دارد که خطر ابتلا را افزایش می دهد، مانند اضافه وزن، داشتن سابقه خانوادگی آپنه خواب، سیگار کشیدن، یا داشتن ویژگی های فیزیکی خاص مانند راه هوایی باریک یا چانه فرورفته. سن و جنسیت نیز می تواند نقش داشته باشد، مردان و افراد مسن بیشتر مستعد ابتلا به آپنه خواب هستند.

پیامدهای طولانی مدت آپنه خواب درمان نشده برای سلامتی

 

خطرات بالقوه مرتبط با آپنه خواب باید جدی گرفته شود. آپنه خواب فقط یک اختلال نیست که خواب ارزشمند شما را با وقفه و اختلال ایجاد کند.

اگر درمان نشود، می تواند منجر به برخی از مشکلات سلامتی جدی شود. با فشار خون بالا، بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت و حتی افسردگی مرتبط است.

آپنه خواب

تاثیر خروپف مزمن بر عملکرد روزانه و کیفیت زندگی

تصور کنید در حالی که کت و شلوار سربی پوشیده اید، در حال دویدن در ماراتن هستید—بله، این چیزی است که برای افرادی که آپنه خواب درمان نشده دارند، در زندگی روزمره رخ میدهد. خستگی مداوم و کمبود خواب با کیفیت می تواند تمرکز را دشوار کند، بر خلق و خوی شما تأثیر بگذارد و حتی روابط شخصی شما را تحت فشار قرار دهد. زندگی در جسمی مملو از خستگی دشواراست.

درمان قطعی خروپف با لیزر

. در این روش تنها با چند جلسه درمانی بدون درد و خونریزی و دوره نقاعت و یا انجام مراقبت خاص بعد از عمل می توانید بطور قطعی خروپف خود را درمان نمایید.هزینه درمان خروپف با لیزر باتوجه به میزان و شدت عوامل ایجاد کننده خروپف شما و تعداد جلسات مورد نیازتان متغیر است.در این مرکر درمان لیزری خروپف توسط  پزشک متخصص خروپف در تهران صورت میگیرد.

منابع این محتوا

دکتر غلامی

Telegram
Reddit
Twitter
WhatsApp
Email
LinkedIn
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x
پیمایش به بالا