دلایل ایجاد خروپف و لزوم شناخت آنها

عوامل ایجاد خروپف درخواب

عوامل ایجاد خروپف درخواب گوناگون هستند و برخی نشات گرفته از سبک زندگی فرد و برخی فیزیکی هستند.اگر شما یا همسرتان به طور منظم یا گه گاه خروپف می کنید، شما تنها نیستید. در بزرگسالان بین 30 تا 60 سال،44 درصد از مردان و 28 درصد از زنان به طور منظم خروپف می کنند. در افرادی که بیش از 60 سال دارند، بیشتر از نیمی از مردم به طور منظم خروپف می کنند.

چرا شناخت عوامل ایجاد خروپف مهم هستند

ممکن است بار ها برای درمان خروپف اقدام کرده باشید، اما شاید هنوز به روش مناسبی دست نیافته اید که چگونه خروپف را متوقف کنید. اگر مشتاق هستید که روش مناسبی برای درمان این مشکل پیدا نمایید، درمان قطعی خروپف با لیزر رادر اینجا میتوانید مطالعه کنید.

دلایل زیادی برای خروپف کردن افراد وجود دارد، از عواملی مانند سبک زندگی، اضافه وزن یا نوشیدن الکل گرفته تا بیماری های جدی تر. با این حال، بیشتر موارد خروپف به دلیل چیز جدی نیست. با این وجود اختلال خروپف می توانند آزاردهنده باشند!زنان بسیاری با این ختلال مواجه شده اند با شناخت دلایل خروپف زنان درمان بسیار آسان است.

در اینجا برخی از شایع ترین عوامل ایجاد خروپف در خواب و برخی از مواردی که می توانید برای کمک به توقف خروپف انجام دهید آورده شده است:

تاثیر اضافه وزن بر شدت خروپف

اضافه وزن می تواند باعث خروپف شود، زیرا چربی ممکن است در اطراف گردن و قسمت میانی شما پخش شود، راه های هوایی شما را فشرده کند، دیافراگم شما را به سمت بالا فشار دهد و قفسه سینه را فشرده کند، که منجر به کاهش ظرفیت ریه می شود. در مردان شایع تر است که در این ناحیه چربی اضافه کنند. این مکان‌ها می‌توانند توضیح دهند که چرا مردان بیشتر از زنان خروپف می‌کنند. اگر اضافه وزن دارید و این موضوع یکی از عوامل ایجاد خروپف شما می‌شود، سعی کنید با پیروی از یک رژیم غذایی متعادل، کاهش تنقلات ناسالم و استفاده در غذاهای بیشتر، وزن خود را کاهش دهید. تمرینات منظم ورزشی می توانددر بهبود سلامت شما نقش بسیار تاثیرگذاری داشته باشد.(چرا افراد چاق بیشتر به خروپف دچار می شوند را مطالعه کنید)

درمان خروپف افراد چاق

اضافه وزن داشتن از عوامل ایجاد خروپف در خواب است

عوامل ایجاد خروپف در خواب

نوشیدن الکل قبل از خواب نیز یکی از عوامل ایجاد خروپف به شمار می رود

از عوامل ایجاد خروپف مصرف زیاد الکل است. نوشیدن الکل قبل از خواب می تواند ماهیچه های گلو را شل کند و دفاع شما را در برابر انسداد راه های هوایی کاهش دهد و در نتیجه باعث خروپف شود. سعی کنید مصرف الکل خود را با محدود کردن نوشیدنی های خود به بیش از 14 واحد در هفته، در سه روز کاهش دهید. .اگر می خواهید میزان خروپف خود را در خواب کم کنید باید سعی کنید که چند روز بدون الکل در هفته داشته باشید.

نحوه قرار گیری بدن در زمان خواب

یکی از ابتدایی ترین عوامل ایجاد خروپف در خواب نحوه قرار گیری بدن در زمان خواب است. دراز کشیدن به پشت در رختخواب می تواند باعث شل شدن ماهیچه ها و گوشت گلو شده و راه هوایی شما را مسدود کند و باعث خروپف شود. اگر می خواهید خروپف خود را کاهش دهید، خوابیدن به پهلو بهترین حالت برای خوابیدن است، زیرا این کار باعث کاهش خروپف می شوداز شل شدن ماهیچه های گلو جلو گیری می کند و باعث مشود که راه هوایی به طور مناسبی باز باشد.

اگر مدت طولانی است که به این شکل می‌خوابید، تغییر وضعیت خوابتان دشوار است. اما کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای کمک به این موضوع انجام دهید، از جمله خرید بالش‌های طراحی‌شده خاص و دستگاه‌های آموزشی ویبره‌ای که هر بار لرزش دارند. به پشت خود بچرخانید و یا از همسرتان بخواهید که در زمان خواب هر بار که به پشت می خوابید و یا شروع به خروپف می کنید از شما بخواهد که به پهلو بخوابید.

سیگار کشیدن یکی از دلایل بروز خروپف در خواب است

دودسیگار می تواند فضای پشت گلو و بینی شما را تحریک کند واین دود باعث تورم و تجمع مخاط  در پشت گلو می شود. این موضوع باعث می شود مجاری تنفسی بیش از حد نازک شده و جریان هوا را کاهش دهد که می تواند منجر به خروپف شدیدتر شود.

عوامل ایجاد خروپف در خواب

کم خوابی نیز از جمله عوامل ایجاد خروپف در خواب

 خواب کافی نداشتن می تواند باعث شل شدن ماهیچه ها و بافت های گلو شود. شل شدن این بافت ها می تواند تا حد زیادی موجبمسدود شدن راه هوایی شود. مسدود شدن راه های هوایی می تواند باعث شودکه خروپف شما بدتر بشود.

زیادی وجود دارد که می توانید برای کمک به خواب با کیفیت بهتر انجام دهیدسعی کنید از برنامه منظمی جهت خواب و استراحت خود پیروی نمایید.

مشکلات بینی و سینوس ها یکی از عوامل تیجاد خروپف در خواب رایج است

مسدود شدن راه‌های هوایی یا گرفتگی بینی می‌تواند تنفس را دشوارتر کند و خلاء در گلو ایجاد کند که می‌تواند باعث خروپف شود. ممکن است متوجه شوید که اگر از سرماخوردگی یا تب یونجه رنج می‌برید، تمایل به خروپف دارید، حتی اگر معمولاً این کار را نکنید. برخی از افراد بطور طبیعی دچار انحراف بینی هستند و این موضوع موجب تشدید خروپف در خواب برای این افراد میشود. اما برخی دیگر بعد از جراحی بینی دچار این مشکل می شوند. درمان خروپف بعد از جراحی بینی را بخوانید.

آپنه خواب

گاهی اوقات خروپف می تواند ناشی از یک بیماری زمینه ای باشد. خروپف یکی از شایع ترین علائم آپنه خواب است. آپنه خواب یک وضعیت جدی خواب است که باعث می شود تنفس شما در طول خواب متوقف شود و شروع شود.

سایر علائم آپنه خواب عبارتند از ایجاد صدای نفس زدن یا خفگی در طول خواب و بیدار شدن زیاد در طول شب. این وضعیت در صورت عدم درمان می تواند جدی باشد و بنابراین اگر فکر می کنید ممکن است آپنه خواب داشته باشید، مهم است که به پزشک عمومی خود مراجعه کنیداگر شما نیز دچار این علائم هستید، آیا خروپف خطرناک است را بخوانید

Telegram
Reddit
Twitter
WhatsApp
Email
LinkedIn
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x
پیمایش به بالا