خروپف در کودکان دلایل و روش های درمان

درمان خروپف در کودکان

خروپف کودکان نیز می تواند گاهی خطرناک باشد. با وجود اینکه این اختلال یک اتفاق رایج در بزرگسالان است، اما می تواند کودکان را نیز درگیر کند. در حالی که بسیاری از والدین ممکن است خروپف را به عنوان یک موضوع بی ضرر و موقتی نادیده بگیرند، مهم است که بدانیم خروپف در کودکان می تواند دلایل زمینه ای و پیامدهای بالقوه اختلال درسلامتی داشته باشد. هدف این مقاله روشن کردن دلایل خروپف در کودکان و بررسی گزینه‌های مختلف درمانی موجود است. با درک عوامل مؤثر در خروپف در کودکان و خطرات احتمالی آن، والدین و مراقبان می توانند اقدامات مناسبی را برای رفع این نگرانی انجام دهند و از رفاه کلی و رشد سالم کودک خود اطمینان حاصل کنند.

درمان خروپف در کودکان

تعریف خروپف در کودکان

 خروپف یک مشکل رایج مرتبط با خواب است که نه تنها بزرگسالان بلکه کودکان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. با صداهای بلند، خشن یا تند تنفس در هنگام خواب مشخص می شود. در حالی که خروپف در برخی از مواقع معمولاً جای نگرانی ندارد، خروپف مداوم، مزمن و بلند می تواند دلیلی برای نگرانی باشد. خروپف در کودکان می تواند الگوی خواب آنها را مختل کند و به طور بالقوه منجر به مشکلات سلامتی مختلفی ودر برخی موارد جدی شود.

معمولا از چه سنی با خروپف در کودکان مواجه می شویم

 اگر فکر می کنید خروپف فقط برای افراد مسن مشکل است، بهتر است در خصوص این موضوع دوباره فکر کنید. خروپف به طور شگفت انگیزی در بین کودکان شایع است. در واقع، مطالعات نشان داده است که تقریباً 10 تا 12 درصد از کودکان به طور منظم خروپف می کنند. شیوع خروپف بین 2 تا 6 سالگی به اوج خود می رسد و پسران بیشتر از دختران مستعد خروپف هستند. آگاهی والدین از این موضوع و اتخاذ تدابیر مناسب برای رفع آن ضروری است.

بیشتر دلایل ایجاد اختلال خروپف در کودکان

عوامل ایجاد خروپف کودکان گوناگون است. این عوامل که  موجب خروپف کودکان به صورت موقت ویا مزمن و دائمی شود از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • بزرگ شدن لوزه ها و آدنوئیدها از دلایل خروپف کودکان

یکی از دلایل اصلی خروپف در کودکان بزرگ شدن لوزه ها و آدنوئیدها است. این بافت ها که به ترتیب در پشت گلو و پشت بینی قرار دارند، می توانند به دلیل عفونت یا آلرژی ملتهب یا بزرگ شوند. هنگامی که آنها راه هوایی را مسدود می کنند، خروپف می تواند رخ دهد.

  • آلرژی و گرفتگی بینی 

کودکان مبتلا به آلرژی یا گرفتگی بینی بیشتر مستعد خروپف هستند. آلرژن‌هایی مانند کنه‌های گرد و غبار، شوره حیوانات خانگی و گرده می‌توانند باعث التهاب و انسداد مجرای بینی شوند که منجر به خروپف در هنگام خواب می‌شود.

  • چاقی و اضافه وزن از جمله دلایل شایع خروپف کودکان

اضافه وزن نیز می تواند به خروپف در کودکان کمک کند. چاقی می تواند باعث انباشته شدن بافت های چربی در اطراف گردن و گلو شود، راه هوایی را باریک کرده و عبور هوا را سخت تر کند و در نتیجه باعث خروپف شود.

  • ناهنجاری های ساختاری در مجرای بینی و خروپف کودکان

در برخی موارد، ناهنجاری های ساختاری در مجرای بینی می تواند منجر به خروپف شود. این ناهنجاری‌ها می‌تواند شامل انحراف تیغه بینی، جایی که دیواره نازک بین سوراخ‌های بینی کج است، یا پولیپ‌های بینی که رشد غیرسرطانی در حفره بینی هستند، باشد.

 پیامدهای سلامتی خروپف کودکان،  کیفیت پایین خواب

 خروپف مداوم می تواند الگوی خواب کودک را مختل کند و منجر به پایین آمدن کیفیت خواب کودک شود. این می تواند منجر به خواب آلودگی در طول روز، مشکل در تمرکز و تحریک پذیری عصبانی شدن زود هنگام کودکان و حتی تغذیه نامناسب او شود.

پایین آمدن کیفیت خواب کودک  تأثیراتی بر رشد شناختی و عملکرد تحصیلی او نیز خواهد داشت.

اختلال خواب ناشی از خروپف می تواند اثرات طولانی مدتی بر رشد شناختی کودک داشته باشد. ممکن است منجر به مشکلات حافظه، توجه و یادگیری شود که می تواند تأثیر منفی بر عملکرد تحصیلی داشته باشد.

تأثیرات بر رشد شناختی و عملکرد تحصیلی

اختلال خواب ناشی از خروپف می تواند اثرات طولانی مدتی بر رشد شناختی کودک میزان یادگیری او  داشته باشد. فعالیتهای ذهنی و فیزیکی در کودکانی که دچار اختلال خواب هستند به طرز چشمگیری پایین است. ممکن است منجر به مشکلات حافظه، توجه و یادگیری شود که می تواند تأثیر منفی بر عملکرد تحصیلی داشته باشد.

درمان قطعی خروپف با لیزر

اینکه خروپف کودک شما با کدام روش درمان می پذیرد به تشخیص پزشک معالج او بستگی مستقیم دارد. ابتدا باید علت اصلی این اختلال مشخص شود. در این روش تنها با چند جلسه درمانی بدون درد و خونریزی و دوره نقاعت و یا انجام مراقبت خاص بعد از عمل می توانید بطور قطعی خروپف خود را درمان نمایید. برای دریافت هزینه درمان خروپف با لیزر میتوانید فرم مشاوره آنلاین را تکمیل نمایید و یابا شماره تلفن مرکز درمان خروپف تماس حاصل فرمایید.در این مرکر درمان لیزری خروپف توسط  پزشک متخصص خروپف در تهران صورت میگیرد.

منابع این محتوا

دکتر غلامی

Telegram
Reddit
Twitter
WhatsApp
Email
LinkedIn
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x
پیمایش به بالا