فهرست مطالب

انواع درمان خروپف در خواب

انواع درمان خروپف همواره با روشهای متفاوتی ارائه میشود.خروپف این پدیده ی نوظهوری نیست. اما با پیشرفت علم همراه درمان های موثر، کم خطر و آسان تری برای آن ابداع می شود. 

در این مطلب سعی شده تا این مباحث را مورد بررسی قرار دهیم:

پدیده ای به نام خروپف

خروپف میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد و باعث اختلال در الگوی خواب آنها می شود .جالب است بدانید که خروپف اغلب منجر به مشکلات مختلف سلامتی می شود. با این حال، درمان انواع خروپف ها یکسان نیستند و درک انواع مختلف آن می تواند به شناسایی گزینه های درمانی مناسب کمک کند. یکی از انواع رایج خروپف ناشی از گرفتگی یا انسداد بینی است. این زمانی اتفاق می افتد که راه هوایی به دلیل آلرژی، سرماخوردگی یا عفونت سینوسی باریک می شود.  با این حال، اگر شدید باشد، می‌تواند الگوی خواب را مختل کند، باعث بی‌خوابی شود و منجر به تحریک‌پذیری هم در فرد خروپف‌کننده و هم در فردی که به دلیل خروپف بیدار است، شود.

عوامل ایجاد خروپف در خواب بر میزان شدت و نوع درمانی که باید دریافت کنید تاثیر گذار است.  درک انواع مختلف خروپف می تواند به شما کمک کند که از میان انواع درمان خروپف در خواب ، راه حلی برای خروپف پیدا کنید که بهترین کار را برای شما داشته باشد. انسداد مجاری بینی یکی از شایع ترین علل خروپف است. احتقان بینی ناشی از آلرژی، سرماخوردگی یا عفونت سینوسی می تواند منجر به خروپف در کودکان نیز شود. نوع دیگر خروپف مبتنی بر زبان است، که در آن زبان در طول خواب به سمت عقب شل می‌شود و مسیر عبور هوا را مسدود می‌کند و باعث ایجاد ارتعاشاتی می‌شود که منجر به صداهای خروپف می‌شود.
درمان خروپف

آیا چاقی باعث خروپف در خواب می شود؟

علاوه بر این، چاقی می‌تواند با ایجاد چربی اضافی در اطراف گردن که به راه هوایی فشار وارد می‌کند، به خروپف کمک کند.خروپف مربوط به آپنه خواب زمانی اتفاق می افتد که تنفس به طور مکرر در طول خواب به دلیل انسداد جزئی یا کامل راه هوایی متوقف می شود و شروع می شود.آیا خروپف در خواب خطرناک است را به طور کامل در اینجا بخوانید.

درمان خروپف روش های گوناگونی دارد، برخی از این روش ها تهاجمی هستند و برخی دیگر غیر تهاجمی، برخی نسبتا دائمی هستند و برخی کاملا موقت هستند.

درمان خروپف، برای کسانی که به دنبال رهایی از خروپف بدون روش های تهاجمی هستند، چندین گزینه درمانی غیرتهاجمی وجود دارد . یکی از این گزینه ها اصلاح سبک زندگی است که اغلب شامل ایجاد تغییراتی در روال ها و عادات روزانه است.

این تغییرات ممکن است شامل کاهش وزن، اجتناب از مصرف الکل قبل از خواب، ترک سیگار و ایجاد یک برنامه خواب منظم باشد. یکی دیگر از روش های غیر تهاجمی استفاده ازابزارهای جانبی که در دهان قرار میگرد و یا انواع فک بند است.

ابزار های کمکی درمان خروپف

این ابزار ها به گونه ای سفارشی ساخته شده اند که متناسب با دهان فرد باشد و با تغییر موقعیت فک یا زبان برای باز نگه داشتن راه هوایی در هنگام خواب کار می کنند. ابزارهای کمکی می توانند به ویژه برای افرادی که دارای خروپف خفیف تا متوسط هستند موثر باشند.

دستگاه‌های فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) یکی دیگر از گزینه‌های درمانی غیرتهاجمی است که معمولاً توصیه می‌شود. دستگاه‌های CPAP جریان ثابتی از هوای تحت فشار را از طریق ماسکی که روی بینی یا دهان گذاشته می‌شود، راه‌های هوایی را باز نگه می‌دارد و از خروپف جلوگیری می‌کند.در مورد نحوه درمان خروپف بادستگاهای سی  پپ را بخوانید.

انواع درمان خروپف ، غیر تهاجمی

انواع درمان خروپف ، غیر تهاجمی، برای کسانی که به دنبال رهایی از خروپف بدون روش های تهاجمی هستند، چندین گزینه درمانی غیرتهاجمی وجود دارد . یکی از این گزینه ها اصلاح سبک زندگی است که اغلب شامل ایجاد تغییراتی در روال ها و عادات روزانه است. این تغییرات ممکن است شامل کاهش وزن، اجتناب از مصرف الکل قبل از خواب، ترک سیگار و ایجاد یک برنامه خواب منظم باشد.

درمان خروپف

درمان قطعی خروپف با لیزر

بدون درد بدون خونریزی و کاملا غیر تهاجمی با کمترین هزینه بدون بازگشت

درمان لیزری خروپف

توسط پزشک متخصص صورت می پذیرد. نوع لیزر و کیفیت آن در میزان تاثیر گذاری این عمل بسیار قابل توجه است
برای در مان خود اقدام کنید

لیزر درمانی قطعی و بدون بازگشت

روش موثر درمان قطعی خروپف با لیزر یکی از روش های دائمی، غیر تهاجمی، کاملا سرپایی و بدون درد و خوریزی است که تنها در چند جلسه باعث میشود که اختلال خروپف کاملا بهبود یابد. قیمت درمان خروپف و سوالات مربوط به هزینه های این درمان را مطالعه کنید.

ابزار های کمکی برای درمان خروپف

یکی دیگر از روش های غیر تهاجمی استفاده ازابزارهای جانبی که در دهان قرار میگرد و یا انواع فک بند است. این ابزار ها به گونه ای سفارشی ساخته شده اند که متناسب با دهان فرد باشد و با تغییر موقعیت فک یا زبان برای باز نگه داشتن راه هوایی در هنگام خواب کار می کنند. ابزارهای کمکی می توانند به ویژه برای افرادی که دارای خروپف خفیف تا متوسط هستند موثر باشند.

cpap

دستگاه‌های فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) یکی دیگر از گزینه‌های درمانی غیرتهاجمی است که معمولاً توصیه می‌شود. دستگاه‌های CPAP جریان ثابتی از هوای تحت فشار را از طریق ماسکی که روی بینی یا دهان گذاشته می‌شود، راه‌های هوایی را باز نگه می‌دارد و از خروپف جلوگیری می‌کند.در مورد نحوه عملکرد دستگاهای درمان خروپف سی  پپ را بخوانید

آنها علاوه بر آپنه انسدادی خفیف خواب، می توانند خروپف زبان را به طور موثر با وسایل کمکی درمان کنند.

درمان خروپف با cpap
درمان خروپف با cpap

درمانی که به طور قابل توجهی از سوی افراد بسیاری پیشنهاد شده درمان خروپف با دستگاه های CPAP یا فشار مثبت مداوم راه هوایی است.یک  CPAP Machines فشار هوا را به اندازه کافی به ماسک می رساند تا راه های هوایی فوقانی را باز نگه دارد و از خروپف و آپنه خواب جلوگیری کند.

انواع درمان های غیر تهاجمی

درمان قطعی خروپف با لیزر نیز یکی دیگر از روش های درمان غیر تهاجمی خروپف است.

انواع درمان های غیر تهاجمی، علاوه بر آپنه انسدادی خفیف خواب، می توانند خروپف زبان را به طور موثر با وسایل کمکی درمان کنند.یکی از انواع درمان خروپف که به طور قابل توجهی از سوی افراد بسیاری پیشنهاد شده درمان خروپف با دستگاه های CPAP یا فشار مثبت مداوم راه هوایی است. یک دستگاه CPAP فشار هوا را به اندازه کافی به ماسک می رساند تا راه های هوایی فوقانی را باز نگه دارد و از خروپف و آپنه خواب جلوگیری کند.درمان قطعی خروپف با لیزر نیز یکی دیگر از روش های درمان غیر تهاجمی خروپف است. با درمان لیزری خروپف تنها در چند جلسه این اختلال خواب رایج برطرف می شود.
درمان خروپف
درمان خروپف

یکی از انواع درمان خروپف تغییر سبک زندگی است

علاوه بر درمان های پزشکی، انواع درمان خروپف به صورت عیر پزشکی وجود دارد. ایجاد برخی تغییرات در سبک زندگی می تواند به طور قابل توجهی خروپف را کاهش دهد و کیفیت خواب را بهبود بخشد. یکی از گام‌های مهم حفظ وزن سالم است، زیرا چربی اضافی اطراف گردن می‌تواند راه‌های هوایی را باریک کرده و باعث خروپف شود. ورزش منظم نه تنها به مدیریت وزن کمک می کند، بلکه ماهیچه های گلو را نیز تقویت می کند و احتمال خروپف را کاهش می دهد.

  با این حال، مطالعات نشان داده اند که ایجاد برخی تغییرات در سبک زندگی می تواند به طور قابل توجهی کیفیت خواب را بهبود بخشد و خروپف را در عرض چند هفته تا چند ماه کاهش دهد.

  اضافه وزن در ناحیه گردن و گلو می تواند راه های هوایی را باریک کند و باعث خروپف شود.

  علاوه بر این، ورزش منظم می تواند ماهیچه های گلو را تقویت کند و الگوهای تنفسی را بهبود بخشد، که می تواند به کاهش خروپف نیز کمک کند.

اجتناب از مصرف الکل و آرام بخش ها قبل از خواب یکی دیگر از تغییرات سبک زندگی است که می تواند تفاوت قابل توجهی ایجاد کند. این مواد باعث شل شدن ماهیچه های گلو می شود که منجر به افزایش انسداد راه هوایی و خروپف بلندتر می شود.

  تغییرات سبک زندگی، مانند کاهش وزن، اجتناب از الکل نزدیک به زمان خواب، یا خوابیدن به پهلو، می تواند به توقف خروپف کمک کند.

  الکل ماهیچه های گلو را شل می کند و منجر به انسداد راه های هوایی و خروپف می شود.

تغییر وضعیت خواب نیز ممکن است به کاهش خروپف کمک کند. خوابیدن به پهلو به جای پشت، مانع از انسداد راه هوایی به وسیله زبان می شود و در نتیجه شب ها خواب آرام تری خواهید داشت. بالا بردن کمی سر با یک بالش یا تخت قابل تنظیم ممکن است باعث بهبود تنفس در هنگام خواب شود.

نکته کلیدی در کاهش خروپف در خواب

برای کاهش خروپف، سعی کنید وضعیت خود را با خوابیدن به پهلو تغییر دهید. فردی که به پشت می خوابد می تواند باعث شل شدن زبان و انسداد راه هوایی شود.

  بالا بردن سر تخت: بالا بردن قسمت بالایی تخت با استفاده از بالابرها، بالش گوه ای یا یک قاب قابل تنظیم ممکن است به کاهش خروپف کمک کند.

اجرای این اصلاحات در شیوه زندگی در کنار سایر انواع درمان خروپف می تواند به بهبود قابل توجهی در کاهش خروپف و افزایش کیفیت کلی خواب منجر شود.

درمان خروپف

انواع جراحی، روش های تهاجمی درمان خروپف

انواع جراحی برای درمان خروپف مزمن زمانی در نظر گرفته می‌شوند که درمان‌های غیرتهاجمی نتوانند این مشکل را درمان کنند. یکی از روش‌های جراحی رایج، درمان خروپف به روشuvulopalatopharyngoplasty (UPPP) است که شامل برداشتن بافت اضافی از گلو و بخش‌هایی از کام نرم است. هدف UPPP گسترش راه هوایی و کاهش ارتعاشاتی است که باعث خروپف می شود. گزینه دیگر ایمپلنت های کامی است که در آن میله های کوچکی در کام نرم قرار داده می شود تا آن را سفت کند و صدای خروپف را کاهش دهد.

جراحی دهان ممکن است گزینه ای برای بیمارانی باشد که از طریق درمان های غیرتهاجمی خروپف بهبود نمی یابند. برخی از روش های جراحی برای درمان خروپف نیز ممکن است شامل برداشتن آدنوئید یا برداشتن لوزه باشد، اگر بزرگ شدن آدنوئید یا لوزه ها به خروپف کمک کند. برای آشنایی دقیق با انواع عمل جراحی برای درمان خروپف این مطلب راحتمابخوانید.

درمان دائمی خروپف و درمان موقت خروپف

درمان دائمی و موقت خروپف بطور خواص معمولا درمان های غیر تهاجمی به دلیل ماهیت و عملکرد ج درمان های موقت خروچف به شمار میایند. اما این موضوع در خصوص درمان با لیزر کاملا متفاوت است و تنها در جند جلسی خروپف شما درمان خواهد شد.درمان دائمی خروف و درمان موقت خروپف را بخوانید.

بهتر است تا قبل از آنکه مشکل خروپف شما به یک مشکل حاد تبدیل شود شروع به درمان آن نماییدو از تغییرات سبک زندگی که می تواند خروپف را کاهش دهد، وارد کردن ورزش های دهان به برنامه روزانه شماست.

اصلاح سبک زندگی مانند کاهش وزن، خوابیدن به پهلو، خواب برنامه ریزی شده، اجتناب از نوشیدن الکل و سیگار و غیره.

درمان با ابزارهای کمکی برگشت پذیر و غیر تهاجمی است.

دستگاه های دندانپزشکی سفارشی و موقعیت گیرهای فک پایین با جلو بردن فک پایین یا زبان در هنگام خواب به باز شدن راه هوایی شما کمک می کنند.ـگاهی از عوامل ایجاد خروپف در خواب موجب میشود تا در میان انواع درمان خروپفف روشی که مناسب است را انتخاب نمایید.

درمان قطعی خروپف 

. در روش درمان لیزری تنها با چند جلسه درمانی بدون درد و خونریزی و دوره نقاعت و یا انجام مراقبت خاص بعد از عمل می توانید بطور قطعی خروپف خود را درمان نمایید. هزینه درمان خروپف با لیزر باتوجه به میزان و شدت عوامل ایجاد کننده خروپف شما و تعداد جلسات مورد نیازتان متغیر است.در این مرکر درمان لیزری خروپف توسط  پزشک متخصص خروپف در تهران صورت میگیرد.

درمان خروپف
درمان قطعی خروپف
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x
پیمایش به بالا